Lipödem hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Lipödem, kadınlarda görülen ve genellikle kalça, bacak ve kollarda simetrik olarak ortaya çıkan patolojik bir yağ dağıtım bozukluğudur.

Lipödemin Belirtileri

Lipödemin ilk ve tipik belirtileri bacaklarda gerginlik, ağrı ve bitkinlik hissidir. Belirtiler uzun süre ayakta durmak veya oturmakla başlar, gün boyunca giderek şiddetlenir ve dayanılmaz bir seviyeye büyüyebilir. Sıcak havalarda özellikle kötü, aynı zamanda düşük hava basıncında (hava yolculuğu) kötüdür. Bacaklar kaldırılsa bile ağrı önemli ölçüde azalmaz. Ağrılar bazı kadınlarda, adet döneminden birkaç gün önce özellikle artar.

Anormal derecede artmış yağ dokusunun farklı dağılım modelleri vardır:

  • Uyluk tipi (“binici pantolonu”): sadece kalçalar ve uyluklar etkilenir
  • Alt bacak tipi (“pantolon”): burada alt bacaklar da etkilenir
  • Ayak bileği tipi (şalvar): burada alt bacaklar da ayak bileklerine kadar etkilenir. Bu, ayak bilekleri üzerinde asılı olan yastık benzeri bir yağ oluşumu olarak görülebilir.

Kollardaki yağ dağılımı şekli de genellikle bacaklarınkiyle aynıdır.

Lipödem sadece kadınları etkiler ve asla ergenlikten önce ortaya çıkmaz. Ayrıca hamilelik, menopoz veya jinekolojik cerrahi (rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, vb.) İle bağlantılı olarak ortaya çıkabilir veya kötüleşebilir.Bu nedenlerle, bu hastalığın hormonal bir nedeninden şüphelenilmektedir.

Bununla birlikte, genel anestezi veya şiddetli stresli durumlar (sevilen birinin ölümü, boşanma, şok vb.) Sonrasında lipedemin meydana geldiği vakalar da bildirilmiştir.

Ailesel bir lipedema öyküsü sıklıkla bulunur, ancak aynı zamanda “kendiliğinden”, yani ailede şimdiye kadar bir olay olmadan da ortaya çıkabilir. Zayıf kadınlar da lipödem olabilirler! Lipödem, asyalı kadınlarda görülmez.

Lipedema zamanla kötüleşme eğilimindedir. Bununla birlikte, bu “ilerleme” kişiden kişiye çok değişir ve bireysel durumlarda öngörülemez. Bazı kadınlarda, yağ dokusundaki artış bir dereceye kadar gelir ve yaşam için bu durumda kalır. Bununla birlikte, diğerlerinde, lipedema başlangıçtan itibaren hızla artar. Ve bazen yıllarca sabit kalır, ancak daha sonra kötüleşir. Tüm lipedemin büyük çoğunluğu 20 ila 30 yaşları arasında görülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*