Beyin tümörünü kök hücre ile yok ettiler

ABD’li bilim insanları, beyin tümörüyle ilgili önemli gelişmeler kaydetti.

Massachusetts Hastanesi ve Harvard Kök Hücre Enstitüsü araştırmacıları, laboratuvarda fareler üzerinde yapılan deneylerde kök hücreleri, normal hücrelere ve kendilerine zarar vermeden sadece beyin tümörlerini öldüren toksinler salgılamaları için genetik değişime uğrattı.

Böylece kök hücrelerin kendi ürettikleri ve kanserli hücreleri yok eden toksinlere karşı direnç geliştirmesi sağlandı.

Daha sonra bir jelle kaplanan kök hücreler, ameliyatla alınan beyin tümörünün bulunduğu yere yerleştirildi. Kök hücrelerin, salgıladıkları toksinle tümör boşluğundaki kanserli hücreleri yok ettikleri, sağlıklı hücrelere zarar vermedikleri gözlendi.

Harvard Tıp Fakültesi Moleküler Nöroterapi Bölümü Başkanı Dr. Halid Şah, “Kanser öldüren toksinler, daha önce çeşitli kan kanserlerinin tedavisinde kullanılmış ve başarılı sonuç vermişti. Ömürleri son derece kısa olan bu toksinler, beyin kanserinde olduğu gibi katı ve ulaşılması güç tümörlerde kullanılamıyordu. Ancak genetik değişime uğratılmış kök hücreler, bu durumu değiştirdi. Yaptığımız moleküler analizler, toksinlerin beyindeki kanser hücrelerini de yok ettiğini gösterdi. Artık kanseri yok eden toksin salgılayabilen ama bu toksine karşı dirençli kök hücrelerimiz var” dedi.

Araştırma, bilim dünyasında kanser tedavisinin “geleceği” olarak büyük heyecan yarattı. Katı tümörlere saldıran kök hücreler, “hasta içine yerleştirilmiş minik eczaneler” olarak niteleniyor.

Bir sonraki aşamada insanlar üzerinden denenmesi beklenen yöntem, “Stem Cells” dergisinde yayımlandı.

1 yorum

  1. Daha sonra bir jelle kaplanan kok hucreler, ameliyatla al?nan beyin tumorunun bulundugu yere yerlestirildi. Kok hucrelerin, salg?lad?klar? toksinle tumor boslugundaki kanserli hucreleri yok ettikleri, sagl?kl? hucrelere zarar vermedikleri gozlendi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*