Sarımsak Çılgınlığı

Sarımsakta serbestçe spekülasyon yapılıyor

Financial Times sarımsak çılgınlığını Hollanda’nın altın çağındaki lale çılgınlığına benzetti. Sarımsak değerli metallerle kıyaslanmaya başlandı ama gerçek şu ki sarımsak yılbaşından bu yana değerini 2’ye katladı.

Amsterdam’ın en büyük sebze meyve ithalat ve ihracatcısı Denimpex’ten Joey Deen, Çin tüccarların bu seneki kötü hasatın bahanesiyle büyük alımlar yaparak fiyatları daha da yukarı sürdüklerini söylüyor.

Çin dünyanın en büyük sarımsak tüketicisi ve ihracatcısı. Dünya pazarını Çin belirliyor” diyor. Deen “Sarımsak spekülasyon için çok güzel bir ürün, kolay kuruyor ve uzun süre saklanabiliyor” diyor.

sarimsak-fiyat

Deenimpex Avrupa pazarı için sarımsak ithalatı alanında çalışan bir firma.

İşimiz kolay değil. İthalatta kota var. Avrupa Birliğindeki herbir firmaya sadece küçük bir miktar ithal etme izni veriliyor. Bunun üstüne bir de kilo başına 1.20 euro gümrük vergisi ödemek zorundayız. Bunun sebebi İspanyol üreticiyi korumak.”

Hollandanın sarımsak ihracatı bu sene %12 düşerek 895bin ton oldu.
Sarımsağın sağlık üzerinde mucizevi etkileri olduğu söyleniyor. 2010 yılında sarımsağın çiftlik domuzlarında bazı hastalıklara iyi geldiği ortaya çıkınca talep yüzünden fiyatlar 2 yıl tavan yapmıştı.

Deen “Hergün sarımsağın iyi geldiği yeni bir şey çıkıyor prostat kanseri bağırsak kanseri tansiyon vs. Bu da ticareti canlı tutuyor” diyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*