Burun Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı, burnun yeniden biçimlendirilmesi işlemidir.
Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme
, burun büyütme, burun ucu kaldırma, burundaki kemik alınması v.b. işlemler yapılmaktadır.

Kullanılacak anestezi genel anestezidir ve burun estetiği ameliyat süresi, anestezi ve uyandırılma süresi dahil 1-2 saat arasında değişmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası, hastalar genellikle aynı gün içinde evlerine gönderilebilmektedir.Burun
estetiği
ameliyatı sonrası hastalar birkaç gün sonra ayağa kalkıp, doktorunun kontrolü ve bilgisi dahilinde işe gidebilmektedirler.

 

Estetik Burun Ameliyatında Doktorla İletişim Neden Çok Önemlidir?

Hastalar ve estetik cerrahlar arası kurulan kontakt ameliyatların başarısı ve seyrinde önemli rol oynamaktadır.
Burun
estetiği
ameliyatından beklentilerin burun estetiği cerraha anlatılması sonrası muayenenizin yapılması ve size bilgi verilmesi sonrası ameliyatla ilgili karar vermenize bağlı olarak planlama süreci başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da derisi kalın olan burunlarda yapılacak burun estetiği ameliyatın kendini göstermesinin zorluğudur.

 

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi:

Burun estetiği ameliyatları için  kullanılacak anestezi genel anestezidir. Ancak lokal anestezi ile de yapılan burun estetiğiameliyatı genellikle estetik cerrahlar  bu tip ameliyatları genel anestezi altında yapmayı tercih ederler. Tamamıyla estetik amaçlı yapılan bu ameliyatı çoğu sigorta poliçesi ödemesini yapmaz. İstisnası ise solunum problemi yada yaralanma sonrası bozulan burun şeklinin düzeltilmesidir ki, bu durumda sigorta şirketiyle hasta görüşerek durumunu bildirebilir.  Daha önceden geçirilen ameliyatlar, herhangi bir nedenle kullanılan ilaçlar, alerji veyasolunum güçlüğü ve tütün (sigara, v.b.) kullanımı mutlaka estetik ameliyatı yapacak cerraha hasta tarafından iletilmelidir. Her türlü beklenti ve endişe mutlaka ameliyat öncesi belirtilmelidir. Doktorunuz belirli ilaçları ve tütün kullanımını ameliyattan önce kullanımının kesilmesini önerebilir.

 

Burun Estetiği Ameliyatı:

         Ameliyat süresi, anestezi ve uyandırılma süresi dahil 1-2 saat arasıdır. Ameliyat esnasında burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle ameliyata başlanır; burun sırtı, burun ucu ve varsa içi ile ilgili problemler düzeltildikten sonra burun deliklerine tampon konur ve burun sırtına alçı atel konarak, ameliyat sona erdirilir. Göz kapaklarında şişlik ve morluğu minimuma indirmek için ilk gün göz kapakları flaster ile kapatılır. Doktor kontrolünde hastaameliyat sonrası aynı gün içinde eve gönderilebilir.
Burun estetiği ameliyatından sonra yüzde şişme, burun ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik hissedebilirsiniz. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla bu etkiler minimuma indirgenebilir. Hastaların yapılarına göre gözler etrafında morluk ve şişlik nadiren de olsa olabilir. İlk birkaç gün zaruri ihtiyaçlar dışında sırta birkaç yastık konularak yatılması önerilir. Tampon olduğu için nefes almada zorluk hissedilir ki, ağız nefes alınmalıdır. Hapşırma için ağız açık derin nefes alınarak, bu histen kurtulunabilir. Burundan tamponlar çekilse de 2-4 ay kadar zaman zaman nefes alma problemi yaşanabilir.

 

Burun Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar:

Ameliyat ne kadar deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa, komplikasyon (risk) oranı o derece azalacaktır. Ancak yine de bu risk yok denemez çünkü her cerrahi operasyonun belli bir risk oranı vardır. Bu riskler enfeksiyon (iltihab), burun kanaması, anesteziyle ilgili riskler, burun sırtında çok ince damarlanmalar olarak sayılabilir. Burun deliklerini küçültmek için işlem yapılmadıkça herhangi bir görünen iz söz konusudur. Zira ameliyat burun içinden yapılmaktadır. Açık burun ameliyatlarında da burnun alt kısmında iz olur ki, estetik cerrahların kullandığı teknikler genellikle kapalı burun ameliyatı tekniği olduğundan bu ize ameliyatlarımızda rastlanmamaktadır.

burun estetiği
ameliyatı sonrası risk her zaman vardır, yani en ehil ellerde dahi on hastadan birinde ikinci bir ameliyat riski vardır. İkinci ameliyat her zaman ilk ameliyattan daha basit bir işlemdir.

 

Burun Ameliyatı Sonrası Estetik Cerrahların Önerileri

Hastalar doktorlarının izniyle birkaç gün sonra ayağa kalkıp, işe gidebilirler. Göz kapakları ameliyatın ertesi gün açılır. Tamponlar 1-3 gün sonra deviayon olup olmamasına göre çıkarılabilir. Alçının değiştirilmesi ise, 5-7 günlerde yapılmalıdır. Dikişlerin özel durumlar dışında alınması gerekmez, eriyen dikişlerdir. Ameliyattan sonra sümkürmek ve burun silinmesi bir iki hafta burun temizlemek için kullanılmamalıdır. Alçı 10-12.günlerde açılır. Bundan sonra cerrahınız tarif edeceği masajı zamanında uygulayınız. İki ay süreyle burun korunmalıdır. Gözlük kullanılmamalı, buruna darbe alınmamalı, burun üstü yatılmamalı, güneşte gezmekten kaçınılmalıdır. 2-3 hafta kadar zorlu hareketlerden (/koşma, yüzme, seks, kan basıncını artıran hareketler, v.b.) kaçınılmalıdır. Özellikle yurt dışından gelen hastalar Türkiye’yi seçtiklerini, en iyi burun estetiği ameliyatı cerrahları nın ülkemizde olduğunu sağlık ve estetik açısından Türkiye’nin çok avantajlı olduğunu söylemektedirler.

 

Estetik cerrahlar hastalarını ilk bir ay içinde daha sık, daha uygun ayda bir olmak üzere kontrollere çağrılır. Şişliklerin %70-90’ı ilk bir ay içinde, kalanları ise 6-12 ay içinde geçer. Genellikle burnun ucu yanları şişlikleri en son inen yerlerdir. Risklerin oluşması sizin cerrahınızın tavsiyelerine uymanıza bağlıdır. Bazen burundan zaman zaman bir veya iki damla kan gelebilir, zamanla geçer. Aklınıza takılan soruları öncelikle cerrahınıza sormalısınız.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 • Tamponlar burnunuzdan nefes almanızı zorlaştırır. Göz kapaklarındaki flasterler görmenizi engelleyebilir. Bunlara dokunmayın doktorunuz uygun zamanda çıkartacaktır.
 • Ilık yeterli sıvı almanız, yumuşak gıdalar yemeniz, dudaklarınızı ıslak tutmanız (jel veya kremlerle) faydalıdır.
 • Sadece reçete edilen ilaçları kullanın ve asla aspirin veya aspirin içeren ilaçlar kullanmayınız.
 • Uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz, böylece daha az şişlik ve morluk görülecektir.
 • Burnunuzdan pembe/açık kırmızı renkli sızıntı olabilir; devamlı kırmızı kan gelmesi durumunda telefonla doktorunuza bildiriniz.
 • Ameliyattan sonraki alçı atel ancak doktorunuz tarafından zamanında çıkarılırsa, burnun şekillenmesinde faydalı olacaktır.
 • Burnunuzun altında size değiştirilmesi gösterilecek tampon sizi rahatsız ettikçe değiştirebilirsiniz.
 • Burnunuzla oynamayınız, bir yere çarpmayınız.
 • Yumuşak diş fırçası ile diş fırçalayınız.
 • Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle kan basıncını arttıracak hareketlerden kaçınınız.
 • İki ay süre güneşe çıkmayınız.
 • Burnunuz açıldığında biraz fazla kalkık gibi gelebilir, ilk bir ay içinde 5-10º’lik inme olacaktır.
 • Burnunuzda ve üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Zamanla geçecektir.
 • Günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile gösterildiği gibi krem kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • Burnunuz 2-4 ay kadar tıkalı olacaktır. Bu, normaldir. Burnunuzu sümkürmeye, aksırmaya çalışmayın. Hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.
 • Ameliyattan sonra depresyon görülebilir, ameliyattan sonraki ilk görünüm sizi tedirgin edebilir. Tam anlamıyla iyileşme 6-12 ay sürecektir.
 • Atelden sonra işe gidebilirsiniz, zorlu hareketlerden kaçınmak kaydıyla.
 • Makyaj yapılabilir.
 • Ameliyat sonrası kontrollere mutlaka düzenli gidiniz. İlk bir ay içinde doktorunuzun uygun gördüğü kadar daha sonra altı aya kadar ayda bir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*