Regl tarihinizi nasıl değiştirirsiniz?

Doğum kontrol hapıyla planlama

Bu yöntemle regl döneminizi geçiktirmek istiyorsanız doğum kontrol hapını bir önceki regl döneminde içmeye başlamanız gerekiyor. Hatta kanamanın ilk gününden itibaren içmeye başlamalısınız. Hapı ara vermeden her gün içtiğiniz sürece kanamanız olmaz. Bıraktıktan 2-3 gün sonra kanama başlar.

 

Egzersiz

Fiziksel egzersizler süreyi hızlandırmak için başka yararlı bir yöntemdir. Dolaşımı arttırır ve adet kramplarının hafiflemesini sağlar. Adet kanamasının oluşumunu hızlandırır. Ancak aşırıya kaçmayın çünkü aşırı egzersiz dönemi atlamanıza neden olabilir.

 

C vitamini

C vitamini büyük dozlarda tüketildiğinde rahim duvarlarını yıkmaya yardımcı progesteron üretimini arttırır. Bu şekilde adet döneminin gelişi hızlanır. Ancak doktorunuza danışmadan almayın ve mutlaka bol su için.

 

Progesteron hormonu içeren bazı haplar

Progesteron içeren ilaçlar daha kolay kullanılmakta ve yan etkileri sanıldığı kadar fazla değildir. Bu ilaçlar adetle dökülen rahim içi tabakasını tutarak dökülmesini engellemekte ve bu şekilde kullanıldıkları sürece adetin de olmasını engellemektedirler.

Böylece “progesteron” kullanarak adetlerini geciktiren kadınlar , bu geciktirmeyi istedikleri süreye kadar yapabilmektedirler. İlacı bırakınca genellikle 3-4 gün sonra adet başlamakla birlikte bazen yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir, en sık yan etkileri bu yöntemin ödem, şişkinlik, kabızlık, sinirlilik ve lekelenmelerdiri.

Fakat bu şikayetlerden hiç biri ciddi şikayetler olmaktadır. Bazen ilacın kullanılmasına rağmen adet görülebilmektedir.

 

Sıcak banyo

Sıcak banyo adet dönemini hızlandırmak için uygulanan en popüler yöntemlerden biridir. Sıcak su vücut ısını arttırır. Isı karın akslarını arttırır ve aynı zamanda rahimdeki kan akışını hızlandırmaya teşvik eder.
Regl öncesinde (regl olmaya yakın bir tarihte) yapılan sıcak su banyosu da regl tarihini yakınlaştırır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*