Doğum kontrolüyle ilgili doğru sanılan yanlışlar

1- Emziriyorsanız, doğum kontrolüne gerek yoktur

YANLIŞ. Evet emzirme süreci hipofiz bezindeki yumurta üretimini sağlayan hormonları baskılayar ve doğurganlığı azaltır ama bu hamile kalınmayacağı anlamına gelmez.  Özellikle emzirmenin yanı sıra mama da kullanıyorsanız, bu kesinlikle etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu süreçte yedek korunma yöntemlerini kullanmakta fayda var.

 

2- Doğum kontrol hapını her gün aynı saatte almalısınız

YANLIŞ. Çoğu kadın doğum kontrol hapı olarak östrojen ve progestin hormanlarının birleşimini alır. Kadınların küçük bir kesimi mini-hap adı verilen bir hap alırlar. İlk türde olan standart haplar için günün hangi saatinde alındığının bir farkı yoktur.

 

3- Bir günü kaçırmak sorun yaratmaz

Bir gün doğum kontrol hapını almayı unutmak, fark eder etmez alınıyorsa, tabii ki büyük bir soruna yok açmaz. Bu 24 saat içinde 3 defa hap almak anlamına gelebilir ama önemli değil. Eğer ki birden fazla günü unuttuysanız doktorunuza başvurup takviminizi ayarlamanız gerekir.

 

4- Uzun süre doğum kontrol yöntemleri kullanmak hamile kalmayı zorlaştırır

Günümüzde gebelik önleyici yöntemlerin gelecekteki üremeye etkilerinin olduğuna yönelik hiçbir araştırma yok. Bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullanmayı bırakır bırakmaz yumurta üretmeye başlarken bazılarında tüm hormonların vücudu terketmesi aylar sürebilir. Ki bu süreçte hamile kalmak mümkündür.

 

5- Doğum kontrol hapı kullanmak kilo aldırır

Bu herkes için geçerli değildir. Her vücudun doğum kontrol haplarına tepkisi aynı değildir. Doğum kontrolünü kilo almaya sebep olduğuna dair bir araştırma olmadığı gibi, aksi de araştırılmamıştır.

 

6- Doğum kontrolü hapları alınır alınmaz etki eder

Bu da herkes için geçerli değildir. Bazı kadınlarda tam bir menstrüal dönem tamamlandıktan sonra haplar hormonların çalışmasıyla yumurta üretimini engeller. Bu sebeple ikinci aya kadar doğum ikinci bir  doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*