Folik Asit, Metabolizma ve Kilo Verme

Folik asit (B9 vitamini, folat) suda çözünen bir vitamindir ve metabolizmanın normal bir şekilde işlemesi için gereklidir. Metabolizma kimyasalların vücutta nasıl değiştiğini ifade eder. Metabolizma katabolizma (parçalanma) ve anabolizma (sentez, oluşturma) olarak ikiye ayrılır. Folik asit bu noktada devreye girer ve bazı kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesine yardım eder.

Folik Asit ve Metabolizma

Koenzimler
Metabolizma kimyasalların işlenmesini içerdiği için, bir şeyin bu değişiklikleri yapması lazım. Enzimler kimyasal reaksiyonların hızını artıran özel proteinlerdir. Folik asit ve bazı vitaminler spesifik enzimlere bağlanarak, onların çalışmasını sağlar.

 

DNA Metabolizması
Folik asit hücrelerdeki enzimlere sentez, tamir ve DNA’nın düzenlenmesi için yardım eder. DNA kodu dört temel kimyasal tarafından oluşturulur: guanin, adenin, timin ve sitozin. Folik asit ilk üçünün sentezlenmesine yardım eder. Ayrıca folik asit tek karbon moleküllerinin (metil grubu) DNA’ya transferinden sorumludur. Bu metil grubu DNA’nın belli bir kısmına eklendiğinde, DNA hücre tarafından kullanılmaz olur. Bu yolla, DNA düzenlenmiş olur.

 

Aminoasit Metabolizması
Aminoasitler protein oluşturmak için birleşirler. Metiyonin aminoasidinin sentezinde folik asit ve B12 vitaminine ihtiyaç vardır. Metiyonin homosistein dönüştürülerek sentezlenir. Folik asit eksikliğinde homosistein aşırı artar. Bu da sağlık problemlerine sebep olabilir.

Kilo Verme ve Folik Asit

Folik asit yukarıdaki metabolik fonksiyonlara etkin olarak katıldığı için kilo verme noktasında önemli bir role sahiptir. Çünkü metabolizma normal bir şekilde işlemediğinde, sağlık sorunlarına sebep olmakla kalmaz, alınan kalorilerin yakılmasını da zorlaştırır.

 

Folik asit ayrıca B12 vitamini ve C vitamini ile insülinin normal düzeyinidevam ettirmesinde görev alır. Kandaki insülin seviyesini dengede tutmak, etkili bir şekilde yağ yakımı için çok önemlidir. Böylece vücudunuz yiyecekleri depolamak yerine hemen yakacaktır. Egzersize ek olarak omega 3 yağ asitleri, folik asit ve diğer B vitaminlerini yeteri kadar almak kilo verme sürecinde yardımcı olacaktır.

 

Folik Asit Eksikliği

Folik asit eksikliği metabolik süreçlere etki edip, vücutta çeşitli problemlere sebep olur. Örneğin, folik asit eksikliğinde kırmızı kan hücreleri azalır ve anemiye neden olur. Vücudun DNA metabolizma yeteneğinin azalması hücrelerin hızlıca bölünmesini aksatır. Bu da kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin üretiminin yavaşlaması gibi sorunlara neden olur. Folik asit eksikliği ayrıca metabolik süreçlere etki ederek doğum kusurlarına neden olur.

 

Folik asit eksikliği ciddiye alınması gereken bir sorundur. Eğer folik asit eksikliğinden şüpheleniyorsanız, kan testi için doktorunuzu ziyaret edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*