Sindirimde Kaç Kalori Harcanır?

“Yiyeceklerin termik etkisi” yediğiniz gıdaların sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması sırasında vücudunuzun kullandığı enerji miktarını adlandırmak için kullanılır. Bunu sindirim sisteminizin çalışma maliyeti olarak düşünün. Muhtemelen, ödemekten mutluluk duyabileceğiniz hayattaki ender maliyetlerden biri. Yediklerinizi yakmak ve ortadan kaldırmak için aldığınız kalorilerin bazılarını yakıyorsunuz.

 

Termik Etki

Yiyeceklerin termik etkisi aldığınız kalorinin ortalama %10’u kadardır. Eğer günde 2000 kalori alıyorsanız, bunun 200’ü sindirimde, emilimde, metabolize edilmesinde ve hücrelere taşınmasında harcanır.

 

Yiyecek Çeşitleri

Farklı yiyecekler farklı miktarlarda enerji kullanılmasına neden olurlar. Yağların termik etkisi %3 kadardır. Eğer 100 yağ kalorisi tükettiyseniz bunun sadece 3’ü bu işlemler sırasında kullanılır. Lifli sebze ve meyvelerde termik etki oranı %20’ye çıkar, proteinlerde ise %30’a. Eğer 100 protein kalorisi alırsanız bunun 30’u proteinin sindirim işlemleri sırasında harcanır.

 

Vücut Yapısı

Sindirim sırasında kaç kalori yaktığınız vücudun yapısıyla da ilgilidir. Vücudunda daha fazla kas bulunduran kişilerde termik etki oranı daha yüksekken, daha fazla yağ bulunduran kişilerde daha düşüktür

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*