Yüzmenin Faydaları

Her yaştan insan biraz aktif olarak sağlığına ve ruh haline önemli katkılar yapabilir. Haftanın çoğu günü egzersiz yapmak kalp rahatsızlıkları, diyabet ve yüksek tansiyon gibi riskleri azaltır.

Yüzme bütün yaşlar için mükemmel bir aktivitedir. Yüzme bütün vücudun hareket ettiği ve sakatlık riskinin diğer sporlara göre çok az olduğu bir egzersizdir. Vücudu güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır. Eğer yüzme bilmiyorsanız, yüzme kursuna katılıp nefes tekniklerini öğrenmek faydalı olabilir. Yavaş başlayın, ilk gün 10 dakika. Sonra bu süreyi 30 dakikaya kadar (haftada 3-5 kez) çıkarabilirsiniz.

 

1. Tüm Vücut Antrenmanı

Yüzmek bütün önemli kas gruplarını ve kardiyovasküler sistemi çalıştırır. Kas gücünü ve esnekliğini artırır. Su karadaki egzersizlerden %12-14 daha fazla direnç sağlar, bu da daha iyi bir antrenman anlamına gelir. Su direnci ayrıca sakatlık riskini azaltarak kasların daha fazla gelişmesini sağlar.

 

2. Eklem Sağlığı

Suyun kaldırma kuvveti eklem ve kemikler için bir yatak vazifesi görür. Yüzme güçlü kaslar üretilmesine yardımcı olarak eklem problemleri riskini azaltır. Su içinde yapılan egzersizler eklem yangısından etkilenen eklemleri iyileştirmeye yardımcı olur ve enflamasyon acısını azaltır.

3. Kasları Uzatır

Yüzme direnç antrenmanı ve kardiyo antrenmanı sağlarken, uzun yağsız kasları artırır. Yüzme esnasında birçok farklı hareketin yapılması sayesinde, kaslara esneklik sağlar.

 

4. Akciğer Kontrolünü ve Nefes Kapasitesini Artırır

Birçok araştırma yüzücülerin daha fazla akciğer kapasitesine ve oksijeni daha efektif kullanma yetisine sahip olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, nemli hava astım semptomlarının azalmasını sağlayabilir.

 

5. Kilo Kontrolü

Ortalama hızda bir saatlik yüzme 500 kalori yakılmasını sağlar. Metabolizma hızı yüzmeden sonra da hemen yavaşlamadığı için vücut kalori yakmaya devam eder.

 

6. Çeşitlilik

Yüzme farklı şekillerde yapılan bir egzersizdir, serbest yüzme, sırtüstü, kurbağalama, yan kulaç gibi. Hızı değiştirilerek ara yoğunluklu (interval) antrenman da yapılabilir.

 

7. Diğer Spor Branşları İçin de Faydalıdır

Yüzme diğer spor alanlarındaki performansı artırır.

 

8. Kardiyo Çalışmasını Maksimize Eder

Artan oksijen ihtiyacı kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlar, böylece kısa zaman içinde verimli bir çalışma yapmış olursunuz.

 

9. İyileştirici

Yüzme eğer bir travma veya hastalıktan kurtulma sürecindeyseniz bunun için müemmel bir egzersizdir. Klinik amaçlar için tasarlanan su egzersizleri kas rehabilitasyonu ve iyileşmesinde kullanılır. Yüzme zihni temizleyip, endişeleri uzaklaştırarak stresi azaltır. Vücut üzerinden sürekli akan suyun sakinleştirici bir etkisi vardır.

 

10. Eğlenceli ve Canlandırıcı

Yüzerken salgılanan endorfinler sizi canlanmış, enerjik ve yenilenmiş hissettirir. Yüzmenin ruh halini iyileştirdiği, anksiyeteyi azalttığı ve mental sağlığa katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*