Düzenli Egzersizin 7 Faydası

Egzersizin size iyi geldiğini biliyorsunuz, ama ne kadar iyi geldiğini biliyor musunuz? Ruh halini iyileştirmekten cinsel gücü artırmaya hayatınızı nasıl geliştirebileceğinize bir göz atın.

Daha iyi hissetmek mi hissediyorsunuz, daha enerjik olmak ve belki daha uzun yaşamak? Egzersiz dışında bir şeye bakmanıza gerek yok. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivitelerin sağlık faydalarını göz ardı etmek imkansız. Ve bu faydalar her yaş ve cinsiyet için geçerli. İşte size egzersizin 7 faydası.

 

1. Egzersiz Kiloyu Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Egzersiz aşırı kilo alımını engeller ve kiloyu devam ettirmeye yardımcı olur. Herhangi bir fiziksel aktiviteye başladığınızda kalorileri yakmaya başlarsınız. Aktivitenin yoğunluğunun artması daha fazla kalori yakmak anlamına gelir. Hem kilo vermek için çok fazla zaman ayırmanız da gerekmiyor. Spora gidemiyorsanız, gün içinde basit yollarla aktif olabilirsiniz. Asansör yerine merdiveni kullanmak, ev işlerini daha hızlı yapmak bile fark yaratacaktır.

 

2. Egzersiz Hastalıklarla Savaşır

Kalp hastalıkları konusunda endişeli misiniz? Yüksek tansiyonu engellemeye mi çalışıyorsunuz? Kilonuz ne olursa olsun, aktif olmak iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltir, sağlıksız trigliserid seviyesini azaltır. Böylece kan akışı daha düzenli olur ve kardiyovasküler sorunlardan da kurtulursunuz. Aslında egzersiz birçok sağlık problemini engellemeye yardımcı olur: felç, metabolik sendrom, diyaber, bazı kanser türleri, depresyon, eklem yangısı vs.

 

3. Egzersiz Ruh Halini Düzeltir

Duygusal bir kıvılcıma mı ihtiyacınız var? Ya da stresli bir günün ardından üstünüzdeki negatif enerjiyi atmak mı istiyorsunuz? Spora gitmek ya da sadece 30 dakika yürümek bile işinize yarar. Fiziksel aktivite çeşitli beyin kimyasallarının üretimini tetikler ve böylece daha mutlu ve huzurlu hissedersiniz. Egzersiz sayesinde fiziksel görünüşünüzde de iyileşmeler olacağı için, özgüveniniz ve özsaygınız da artacaktır.

4. Egzersiz Enerjiyi Artırır

Market alışverişi ve ev işlerini yapmaya bile üşeniyor musunuz? Düzenli fiziksel aktivite kas gücünü ve dayanıklılığı artırır. Egzersiz ve fizksel aktivite oksijen ve besin öğelerinin dokulara taşınmasını kolaylaştırır ve kardiyovasküler sisteme yardım eder. Kalbiniz ve ciğerleriniz daha iyi çalıştığında da günlük işleriniz için daha fazla enerjiniz olacaktır.

 

5.Egzersiz Daha İyi Bir Uyku Sağlar

Uykuya dalmada güçlük mü çekiyorsunuz? Ya da uykunuz olmasına rağmen kolayca uyanıyor musunuz? Düzenli fiziksel aktivite daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha derin uyumanıza yardımcı olur. Sadece uyuma zamanına yakın egzersiz yapmayın, uykuya dalmak için fazla enerjik olabilirsiniz.

 

6. Egzersiz Seks Hayatınız İçin Gereken Kıvılcım Olabilir

Fiziksel yakınlık kurmak için yorgun mu hissediyorsunuz? Düzenli fiziksel aktivite sizi daha enerjik ve iyi görünüşlü yapabilir bu da cinsel hayatı geliştirmeye yardımcı olur. Ama bundan da fazlası var. Düzenli fiziksel aktivite kadında uyarılmayı kolaylaştırır. Düzenli egzersiz yapan erkeklerde ise çok daha az ereksiyon problemi yaşanır.

 

7. Egzersiz Eğlenceli Olabilir

Egzersiz ve fiziksel aktivite zaman harcamak için eğlenceli bir yol olabilir. Gevşemeniz ve dışarı çıkmanız için size bir şans verir. Sizi tek başına eğlendiren, mutlu eden aktiviteler bile olabilir. Ayrıca arkadaşlarınız ve ailenizle etkileşimi artırarak, daha sosyal olmanızı sağlar. O zaman keyif alacağınız bir fiziksel aktivite seçin ve sadece yapın. Eğer sıkılırsanız, yeni bir şey deneyin.

 

Sözün Özü

Egzersiz ve fiziksel aktivite daha iyi hissetmek, daha sağlıklı olmak ve eğlenmek için mükemmel bir yol. Genel bir amaç olarak, günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin. Kilo vermek veya kaslı görünmek istiyorsanız daha fazla egzersiz yapmalısınız. Bir egzersiz programına başlamadan önce doktora görünmenizde fayda var, özellikle bir sağlık probleminiz varsa.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*